Reklam Alanı

Sponsorluktan çekildiğini açıkladı ! Ne hoş..


Sponsor olmak, yada olmamak işte bütün mesele bu! Sponsor olmalı mı? olmamalı mı?  Sponsor olsan bir dert, olmasan ayrı bir dert..                                                                                           

Sponsorluk zor iş, bilhassa ülkemizde daha da zor, zira elimizden geldiğince zorlaştırıyoruz. Zorlaştıran taraf bazen "Sponsor" olabilirken bazende "Sponsor Olunan" çeşitli zorluklar çıkartabiliyor bu süreçte.
        
Ardından medyada duyduklarımız; "falanca markası filanca'dan sponsorluğunu çektiğini açıkladı." iyi halt etti ! kıl oluyorum bu tip haberleri görünce..

Sponsorluk gibi komplike ve uzun soluklu bir iletişim çalışmasında sorunlarla ve zorluklarla karşılaşmamak gibi birşey söz konusu olamaz zaten.. illa ki bir şekilde bazı anlaşmazlıklar yaşanır ki ben bunu tecrübe ediyorum. En dört dörtlük işinizde bile ufak tefekte olsa bir takım sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bunun spor sektöründeki işlerde bir çok nedeni olabiliyor, Bank Asya örneğinde olduğu gibi bu bazen yayın konusunda yaşanırken, bazen fikstürde, bazen görsellerde, bazende sponsorluğun satış aşamasında vaadilen, fakat gerçekte asla yerine getirilemeyecek olan taahhütler, bu liste böyle uzar gider..

Bank Asya ile TRT arasında yaşanan olayı çok derinlemesine bilmesem de bir takım yorumlarda bulunmak istiyorum.. bildiğim kadarıyla Bank Asya'nın sponsorluğunu çekme konusu, sözleşme gereği haftalık canlı yayınlanacak olan maçların tamamının TRT 1'den yayınlaması gerekirken TRT 1 bu maddeye uymayarak maçların bazılarını diğer kardeş kanallarından yayınlıyormuş, bu durum hakkında gerekli uyarıları yapan Bank Asya, gidişatta bir değişklik olmadığını görünce sponsorluğu çektiğini açıklamış..kısaca özet bu, ama aradan geçen 2 haftalık süreç sonunda ise Bank Asya sözleşme bitimine kadar (Bu sezon) sponsorluğa devam kararı almış..

Yukarıda da bahsettiğim üzere sponsorluk sürecinde çeşitli anlaşmazlıklar yaşanır,bunda bir sorun yok, fakat  bu olay, basına yansımadan kendi aralarında çözülemez miydi? yada Bank Asya bu durumu basına yansıttığı için mi TRT geri adım attıda bu durum çözüldü? Bu sorular ile ilgili net bir cevabım yok fakat bence bu krizden kamuoyu nazarında ne TRT ne Bank Asya nede olayın aslında tam göbeğinde olması gerekirken medyada ki bu sponsorluk krizi haberlerinde hiç adı geçmeyen TFF sınıfta kalmıştır..

Bu tip krizlerden her dönemde olduğu gibi sadece ve sadece sponsorluk sektörü zarar görecektir, ve her "falanca markası filanca'dan sponsorluğunu çektiğini açıkladı."  haberi sponsorluk sektörüne telafisi olmayan darbeler vuracak, kafalarında türlü soru işaretleri ile ve çekine çekine bu tip uzun soluklu sponsorluklara yeltenen markaları biraz daha bu işten soğumuş vaziyette bulacağız..

Kızgınlığım, aslında markalardan çok, sponsorluk sektörünü temsil eden aktörlere, TFF'ye ve aynı zamanda her türlü "sponsorluk platformu hak sahiplerine"; "İdare edemediğiniz ve gönlünü hoş tutamadığınız her sponsor marka, yanında 10'larca potansiyel sponsor markayı, sponsorluk hakkında negatif  limanlara doğru sürükleyecek ve bundan yalnızca Türk sporu zarar görecektir.." demedi demeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder