Reklam Alanı

(2011-2015) Küresel ve Bölgesel Gelir Tahminleri (PWC-1)

PWC 'nin (Pricewaterhousecoopers) global spor pazarındaki gelişmeleri incelediği ve 2015 yılına kadar beklenen gelişmeleri içeren “Changing the game; outlook for the global sports market to 2015” raporuna göre, küresel spor gelirleri 2015 yılında 145,4 milyar dolara ulaşacak. PwC’inin bu raporu 2011 yılı itibari ile 5 yıllık dönemi kapsamakta. Raporda spor ekonomisinin geleceğine projeksiyon tutmak amaçlamış. Çeşitli öngörüler içermekte olan raporda  bölgesel ve  küresel tahminler yapılmakta.  Raporda ele alınan önemli başlıklar ise şunlar; küresel spor pazarında ortaya çıkan yeni eğilimler, küresel ve bölgesel gelir tahminleri, bilet hâsılatı, sponsorluk, medya hakları ve satışlar gibi beş kilit başlık altındaki beklentileri içeriyor.

Blog'da, peyderpey paylaşarak özet niteliğinde ki çevirisini  kısa süre içerisinde tamamlamayı düşündüğüm bu raporun "Küresel ve Bölgesel Gelir Tahminleri" konulu verilerine birlikte göz atalım,

Küresel ve Bölgesel Gelir Tahminleri

2015 yılına kadar Kuzey Amerika küresel spor sektörünün en büyük pazarı olacak ve onu sırasıyla EMEA Bölgesi (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ile Asya pazarları takip edecek. Latin Amerika ise en küçük pazar olarak kalacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde iyileşen ekonomik koşullar, artan TV reklamları, paralı yayınlar ve ürün satışları küresel spor gelirlerini artıran önemli etmenler olacak. Ayrıca büyük finans kuruluşlarının ve otomotiv şirketlerinin uluslar arası organizasyonlara sponsor olması küresel spor gelirlerinin artmasında önemli rol oynayacak.  

Kuzey Amerika 41% gelir oranıyla halen en büyük pazar olmaya devam ediyor ve ileriki periyot da büyüme oranları Asya Pasifik ile EMEA bölgelerini önemli ölçüde geride bırakacak. 2012 Londra Olimpiyatları ve Brezilya da oynanacak 2014 FIFA Dünya Kupası, bu bölgelerdeki spor gelirlerini artıracak. Gelir dengesi önümüzdeki beş yıl içerisinde büyük spor etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan bazı gelişmekte olan pazarlara doğru kaysa da, geleneksel gelişmiş pazarlardaki büyüme fırsatları da devam ediyor.


2014 yılında Brezilya’da gerçekleşecek olan FIFA Dünya Kupası nedeniyle Latin Amerika’nın büyüme oranın 4,9 % artması bekleniyor. Latin Amerika’yı yüzde 4,0 oranındaki büyüme ile Kuzey Amerika’nın takip edeceği tahmin ediliyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA bölgesinin ekonomik koşulların etkileri nedeniyle yüzde 2,9 ile en yavaş büyüme oranına sahip olması öngörülüyor. 2012 Avrupa Futbol Kupası, 2012 Londra Olimpiyatları,  2014 Soshi Kış Olimpiyatları ve Glasgow İngiliz Milletler Topluğu Oyunları EMEA’ in büyüme çokta etkilemeyeceği ön görülmektedir. 2010 Güney Afrika Dünya Kupası sayesinde küresel spor gelirleri 121,391 M$ ulaşmıştır ayrıca bu rakam 2006 yılından beri gözlenen en büyük rakamdır. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde küresel spor gelirleri 145,341 M$ olması bekleniyor. İyileşecek ekonomik koşulların büyümeyi teşvik etmesi bekleniyor. 2011- 2015 arasındaki beş yılda, küresel spor gelirleri Yıllık Bileşik Büyüme Oranı (CAGR) yüzde 3,7 oranında gerçekleşmesi ve toplamda 145,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.  Bu büyümenin en önemli nedenleri ise; iyileşen ekonomi, TV reklamlarındaki artış, spor etkinliklerinin ücretli TV kanallarında gösterilmesi ve finans hizmetleri ve otomotiv şirketlerinin yeniden sponsorluk yapması olarak görülüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder