Reklam Alanı

İstanbul 2020 Olimpiyat Adaylığı süreci - 2


"İstanbul 2020 adaylık süreci -1- ve özel sektör desteği" isimli yazımda 2020 adaylığı için yapılan çalışmaların daha önce ki hiç bir adaylık sürecimize benzemediğini ve beni çok umutlandırdığını aktarmıştım. 

Hala da umutluyum, çünkü bu kez bambaşka gelişiyor her şey, çok organize bir çalışma var tüm yurtta, muazzam bir farkındalık oluşturuldu Dünya ve Türkiye kamuoyu üzerinde. her yerde 2020 görselleri, lobiler,anketlerden çıkan sonuçlar,sponsorlar, tesisler ile ilgili muazzam projeler ki bu yazının sonunda tesis projelerine ait fotoğrafları görebilirsiniz.

Bu süreç bana nasıl geliyor biliyor musunuz? Daha önce hiç bu kadar yakın hissetmediğimden midir nedir, Ya bu 2020 olimpiyatları masa başında bir yerlerde alındı da Dünya kamuoyunun ağzını kapatmak için ve dedikodulara mahal vermemek adına adaylık sürecini gayet profesyonelce yürütüyoruz, daha önce hiç olmadığı kadar işi kitabına uyduruyoruz :))  yada Bakan Suat KILIÇ ve ekibi bu işe muazzam derecede hakim ve işlerin nasıl yürümesini gerektiğini (geçmişten ders çıkartmış olarak) çok iyi etüt etmişler ve profesyonel anlamda ne gerekiyorsa yapıyorlar. (İş birliği içerisinde hareket ettikleri için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin de bu ekibin içinde olduğunu belirtmeliyim tabii...)

Sonuç olarak ben, bu iş olsun da nasıl olursa olsun arkadaş kafasında olanlardanım...benim için iki alternatifte başarıdır ve takdire şayandır şu canına yandığımın dünyasında :))

Neyse bu kadar fantezi ve komplo teorisi yeter... :))

Aşağıda Olimpiyat komitesi üyelerinin geçen haftalarda İstanbul'a gerçekleştirdikleri inceleme gezisinden sonra yaptıkları açıklamaları barındıran bir pasaj paylaşıyorum, iyi izlenimlerden bahsediyorlar, umarım  bu iyi izlenimler, adayları değerlendirirken önde olmamızı sağlar.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2020 için Olimpiyat adayı olan İstanbul'daki temaslarının ardından açıklamalarda bulundu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Değerlendirme Komisyonu Başkanı Sir Craig Reedie, hazırlayacakları raporun 3-4 Temmuz'da İsviçre'nin Lozan kentinde düzenlenecek toplantıda kamuoyuna sunulacağını belirtti. 
Reedie, yaptıkları temasların Türkiye'deki olimpiyat çalışmalarını güçlendirdiğini belirterek, "Olimpiyatlar multimilyarlık bir iştir. Komite, aday şehirlerin incelenmesine büyük önem veriyor. Komite olarak, aday ülkelerin de bu işten yararlandığını düşünüyoruz." dedi. 
Türkiye'deki çalışmalardan çok etkilendiklerini ifade eden Craig Reedie, "Bizi organize olmuş bir şekilde karşıladılar. Teklif komitesinin ne kadar yetenekli olduğunu görmüş olduk. İngilizce'ye de çok hakimlerdi. Hepimiz çok etkilendik. Olimpiyatlar için Türkiye'nin ne kadar çok istekli olduğunu ve büyük önem verdiklerini gördük. Olimpiyat Komitesi adına ne kadar müteşekkir olduğumu söylemek istiyorum, adaylık komitesine çok minnettarız." diye konuştu.
Medyanın olimpiyat sürecine katkısına da dikkat çeken Reedie, basın mensuplarına "Yalnızca sporların tanıtılmasında değil, olimpiyat değerlerinin tanıtılmasında da büyük önem taşıyorsunuz." diye seslendi. 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı bakanlar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Hüseyin Avni Mutlu'yla görüştüklerini hatırlatan Reedie, "Hükümetin adaylığı desteklediğini gördük. İstanbul'un eski belediye başkanlarından biri olan Başbakan da olimpiyatları destekliyor. Olimpiyat projeleri Türkiye'deki iş dünyasından da büyük destek görüyor." diye konuştu. 
Aday olan kentlere adil davranmaya çalıştıklarını dile getiren Reedie, "Biz bir kenti diğerleriyle kıyaslayamayız. Biz sadece tarafsız bilgi veriyoruz. Her kente tarafsız ve adil davranmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı. 
Komitenin İcra Direktörü Gilbert Feelli ise "Şu anda çok daha iyi anlamış durumdayız; trenler için otobüsler için nasıl bir sistem sağlanacağını görebiliyoruz. Şehirdeki ulaşımın nasıl sağlanacağını görebiliyoruz. Hangi projelerin çoktan başladığını daha iyi görebiliyoruz. Toplu taşımanın boyutlarına bakarak da İstanbul'un oyunlara ev sahipliği yapıp yapamayacağını hep birlikte göreceğiz. Hangi projenin ne zaman gerçekleştirileceği konusunda da bilgi sahibi olduk." dedi.
Kaynak: www.zaman.com.tr
2020 Olimpiyatları adaylık dosyamızda bulunan ve planlanan tesislerden bazılarının fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz. Tamamını görmek için  www.istanbul2020.com.tr







Hiç yorum yok:

Yorum Gönder